Még barátkozik a vízzel a Vadaspark mentett vidrakölyke, Artúr
Forráskúton találta meg egy sétáló pár január végén azt az alig néhány hetes vidrakölyköt, amely most a Szegedi Vadaspark természetvédelmi mentőközpontjában nevelkedik, pótanya segítségével. Az Artúr nevet viselő állat még szokja a szilárd táplálékot és barátkozik a vízzel, a hengeres tárgyakkal viszont előszeretettel játszik.
![](https://d439e90d02.cbaul-cdnwnd.com/ae8df302d86a314efbec48a29a8a00f9/200000265-065bc065be/vidrra.jpg?ph=d439e90d02)
Kicsit meglepődtek a Szegedi Vadaspark munkatársai, amikor
látogatók egy árva vidrakölyökről tettek bejelentést január 22-én. Bár a
menyétfélék családjába tartozó európai vidra az év bármely szakaszában képes
szaporodni, a január mégis meglepőnek számít. A síró állatot járókelők találták
meg a Forráskút melletti halastónál, onnan került a Szegedi Vadaspark
mentőközpontjába. Korát nehéz volt megállapítani, ugyanis nem nőttek még ki a
tejfogai, a szeme kinyílt, a füle viszont még nem. A szakemberek körülbelül 5
hetesre saccolták, így gyorsan pótmamát találtak neki a Vadaspark egyik
gondozójában. A kölyök az Artúr nevet kapta, ugyanis január 22-én épp Artúr
névnap volt, de az elnevezés utal az állat latin nevének megfordítására is.
A most körülbelül 10 hetes állat gondozója szerint igen játékos, bármivel képes játszani, de a kedvencei a hengeres papírdobozok. Artúr még naponta ötször szopik, macskatejpótlót kap, de szokja az apróhalat és a többi szilárd táplálékot. Pótanyja szerint egyelőre a vízzel nincsenek jó viszonyban, de idővel azt is megszokja. Hogy ez minél gyorsabban menjen, gondozója több trükköt is bevet, mint egy igazi vidramama. A vidrák áramvonalas és ruganyos testüknek köszönhetően igen jó úszók.
Prémje miatt sokáig vadászták, emiatt, és természetes élőhelyének csökkenése miatt Európa számos területén kipusztult. Magyarország viszont igazi"vidranagyhatalom" a régióban, köszönhető ez annak, hogy nálunk fokozottan védett fajnak számít. Több helyen próbálkoznak a visszatelepítésével, máshol viszont illegálisan irtják, mert a halastavak kártevőjének tartják.
A Szegedi Vadaspark fontosnak tartja, hogy a mentett állatok lehetőség szerint ne legyenek kézhez szoktatva, hiszen ha fejlődésük abba a szakaszba ér, akkor visszaengedik természetes élőhelyükre. Artúr esetében elkerülhetetlen a szorosabb emberi kapcsolat, így majd a természetvédelmi hatósággal való egyeztetés és a viselkedése alapján dől majd el, visszaengedhető-e a természetbe.
Korábban több magyar állatkert is bemutatta, ma már csak a Szegedi Vadasparkban és a petesmalmi vidramenhelyen találkozhatnak a látogatók mentett európai vidrával. Állatkertekben jellemzően közeli rokonát, az ázsiai törpevidrát tartják.