A Fűvészkert varázsában

Ma a Szegedi Tudomány Egyetem Fűvészkertjébe látogattunk el.
Németh Anikó a Fűvészkert igazgatója készségesen fogadott minket, jóvoltából belepillanthattunk munkájukba.


Beköszöntött az ősz. Gondolom ilyenkor megszaporodtak Önöknél a munkák is. Miket kell ilyenkor elvégezni?
- A nyári időszak után, amikor egy 2-3 hetet pihenhettünk, most egy nagyobb munkafolyamat kezdődött. Egyrészt elindult az iskola. Ennek elindulásával pedig megérkeztek hozzánk a gyerek csoportok, hiszen mi környezeti, nevelési foglalkoztatásokat is tartunk mindamellett, hogy oktatjuk az egyetemistákat, akik órákra járnak hozzánk. Kutatunk, s mellette a gyűjteményt is fejlesztjük. 

Ez az időszak frekventált abból a szempontból, hogy az ültetgetések és az őszi kitelepítések lassan megkezdődnek. Ennek a tervezési fázisa van most. A látogatók is kicsit kicserélődnek, eddig inkább családok érkeztek hozzánk, kisebb csoportok vagy nyári táborozók, most pedig egyre több iskolás csoportunk is van. Ami ősszel nálunk nagyon jellemző, hogy az ágyásokat átdolgozzuk. Ahol eddig egynyári növények voltak, oda hagymás növények kerülnek. Ez egészen november közepéig zajlik.
Megvárjuk, hogy levirágozzanak a növények, aztán cserélgetjük ki őket. Lombulláskor nagyjából telepítjük a fás szárú növényeket, melyeket beszereztünk az idők során. Ami még nagyon fontos a mi szempontunkból, hogy egy olyan kutatási programban veszünk részt, ahol a növényfajok szaporítását végezzük, ritka és kiemelt jelentőségű, löszpusztagyepi fajokról van szó, ezeket a Körös-Maros Nemzeti Park területére, meghatározott helyekre ültetjük ki. Ez egy úgynevezett élőhely restaurációs program, egy aktív természetvédelmi munkában veszünk rész.
A nyár folyamán több 10.000 magot gyűjtöttünk be. Az ezekről történő növényszaporítások is elkezdődnek, illetve maguk a kitelepítések is. Ilyenkor a már becserepezett palántákat készítjük elő.
Fontosnak tartom, hogy elmondjam, minden ősszel részt veszünk kulturális programokban.
Az Őszi Kulturális Fesztiválban több olyan programunk is van, ami újdonság, vagy csak néhány éve indult el. Lesz egy természetfotós barátunknak a kiállítása, ezen kívül gombász napunk. Az őszi legnagyobb rendezvényünk, a Tök Jó Nap, ami már hat éve megrendezésre kerül, nagyon nagy érdeklődésre tart számot. Valójában mi ősszel sem nagyon pihenünk. Nemcsak a növények miatt, hanem a látogatóink miatt sem. Ha hűvösödik az idő, kezdünk befelé koncentrálni az üvegházakra és a betakarításra, rendrakásra. 

Ahogy elmondta, ez egy komoly és összetett munka. Mi az, amire legbüszkébbek?
- A kollégáimmal egyetértünk abban, hogy arra vagyunk nagyon büszkék, hogy egyre több látogató érkezik, akik nyitott szemmel és füllel kíváncsiak a természet szépségeire, és magára a botanikus kertünkre. Arra is lehetünk, hogy egyre bővülő gyűjteményt fejlesztünk. Ami a természetvédelmi vonatkozásban megemlíthetek, hogy egy nagyon fontos természetvédelmi restaurációs munkában veszünk részt, tehát a kutatásunk is inkább alkalmazott kutatás, gyakorlatias munka.
Úgy ahogy van, ez a hely és munka a komplexitásában nagyon fontos.

Említette, hogy már a gyermekek körében megkezdik az ismeretterjesztést.
Hány óvoda csatlakozott eddig?

- Meg sem tudom számolni, mert szinte nincs olyan, akik ne jönnének ki hozzánk.
Nagyon sokan kérnek foglalkozást is, több mint 300 van a gyermekek részére. Ha átgondoljuk, az év minden napjára jut egy. Van, hogy komplett alsó tagozat jön egy intézményből, de van olyan is, hogy egy egész ovi kivonul. Van, hogy csak sétálnak, de vannak olyanok, akik visszatérően minden évszakban, mind egyes témában kérnek segítséget és foglalkozást.

© 2019 Életmód tippe Fruzsitól. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el