Hogyan éljünk 120 évig?

A telomerek a kromoszómák legvégén vannak. Az a feladatuk, hogy megvédjék a DNS-ünket. Az egyik módja, hogy megértsük a telomereket, ha a cipőfűző végén lévő műanyag borításhoz hasonlítjuk. Ahogy a műanyag borítás megvédi a fűző végét a széteséstől, úgy védik a telomerek a DNS végét a kopástól. Amikor a sejtek osztódnak és sokszorozódnak, nagyon fontos, hogy a kromoszómákban található DNS ép maradjon. Ha minden alakalommal, amikor a DNS sokszorozódik, akkor elvesztené a DNS-be kódolt információ egy részét, akkor az emberi élet lehetetlen lenne. Minden egyes DNS osztódáskor a telomer szekvenciák egy része lekopik. A természet így védi a kromoszómáinkban található DNS-t. De 50-70 osztódás után a sejtjeink a testünkben elérnek egy szintet, amikor már nincs több telomer, amely megvédené a DNS-t. Ezek a sejtek nem tudják tovább megújítani magukat, egyfajta nyugalmi állapotba kerülnek, amelyben meghalnak,vagy nem osztódnak tovább. Ezt a végső pontot öregségnek hívjuk. Amikor ezt az állapotot a sejtjeink eléri, akkor öregkor miatt meghalunk. Manapság már mérni tudjuk a sejtjeink biológiai korát a telomerek hossza által. A fogantatáskor az embriónak kb. 15.000 bázispárja van a telomereiben, az újszülöttnek már csak 10.000. (Bázispár a kromoszóma mértékegysége, a DNS-szál teljes hossza 3 milliárd bázispár.) Amikor a telomerek hosszúsága eléri az 5.000 bázispárt, a sejt elöregszik, és meghal. Nagyjából 40-50 bázispárt veszítünk el évente. Tehát elméletileg 120 évig kellene élnünk. 

A hosszú élet világrekordját Jeanne Louise Calment francia hölgy tartja, aki összesen 122 évet és 164 napot élt. A hölgy 85 évesen kezdett el vívni, 100 évesen még kerékpározott. Mindig jóval fiatalabbnak tűnt a koránál, amit saját bevallása szerint az olívaolajnak köszönhetett, mivel gazdagon locsolta vele az ételeit, s azt kente a bőrére is. Hosszú életének további titka a vörösbor, s talán a csokoládé.

Amikor a telomereink nagy része eléri az 5.000 bázispár határt, az immunrendszerünk már nem működik olyan hatékonyan, s nagyon érzékennyé válunk a krónikus betegségekre. Elizabeth Blackburn a kaliforniai Berkeley Egyetemről felfedezte Carol Greiderrel és Jack Szostakkal közösen, hogy a csírasejtek (amelyek a szaporodásért felelnek) telomerjei soha nem rövidülnek. Ez valahol a természet csodája, mert ez élet lehetetlen lenne, ha az ember a szülei rövid telomereit örökölné. Figyelembe véve a várandóság alatt szükséges millió sejtosztódást, az összes sejt néhány nap alatt elérné az öregkort, s a magzat soha nem tudna felnőni. Elizabeth és csapata rájött, hogy a szaporító sejtekben van egy speciális enzim, a telomeráz, amely genetikailag kontrollált, és állandóan aktív. Amikor a telomeráz aktiválódik, akkor visszaépít minden elkopott telomert. Ezért a felfedezésért 2009-ben Nobel-díjjal tüntették ki őket. 

Hogy miért nem működik ez minden sejtünkben? Minden sejtünkben ott van a telomeráz enzim, de alvó állapotban, így működése gátolva van. Sok kutatóintézet foglalkozott azzal, hogy megtalálja azt az anyagot, amivel be tudja kapcsolni a telomerázt. Az amerikai Geron Vállalat az ősi kínai gyógymódokat vizsgálta, s felfedezték, hogy az Astragalus Membranus nevű gyógynövény gyökerében van egy különleges összetevő, ami képes bekapcsolni a telomeráz enzimet. Ezt úgy hívják telomeráz aktivátor, s adtak neki egy speciális kódot: TA65. Ez azt tudja, hogy amikor a sejt osztódik, a telomer rövidül, akkor a telomeráz enzim kipótolja a hiányzó gén részt. Az ivarsejtekben (petesejt, hímivarsejt) a telomeráz enzim mindig aktív, de a többi sejtünkben nem. Kísérleteket végeztek a kutatók egereken. Fogtak két egeret, s az egyiket hagyták a normál módon megöregedni, a másiknak adtak TA65-öt. Aki kapott telomeráz enzimet, annak a szőre visszafiatalodott, és nemzőképessé is a fiatalokéra jellemző volt. Egyre többen foglalkoznak ezzel a témával. Talán érdemes számunkra is a továbbgondolásra...
Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Jeanne_Calment
https://www.youtube.com/watch?v=OH8q5nWOOwk
https://www.youtube.com/watch?v=XCmO6rW7Wqs&list=PLHQcxSUeM5lVMho4BGYKHrvK-suBRxnfi&index=6


                                                                                                                                     Horváth Erzsébet

                                                                                                                                Gyógynövény szakértő

                                                                                                                 https://zsoka-fitoteka.webnode.hu


© 2019 Életmód tippe Fruzsitól. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el