A Szegedi Vadaspark hírei
Csongrád megye- Szeged - Vadaspark
Meglátogattuk Akenót, az orrszarvút
Az idei év feltétlenül az indiai orrszarvúké a Szegedi Vadasparkban, a kedvező időjárásnak köszönhetően fennakadás nélkül épül a ritka és természetvédelmi szempontból is kiemelt jelentőségű állatok tartó és bemutatóhelye. Így májusban az eredeti terveinknek megfelelően meg tudjuk nyitni az épületet, és a látogatóink találkozhatnak a Chesteri Állatkertben született Akenóval és a varsói Junggal, a két fiatal, 2018-ban született indiai orrszarvú bikával.
Vannak olyan állatfajok, ahol mindenképpen érdemes személyesen is tájékozódni a küldő állatkertnél, hogyan tartják az adott egyedet, vannak-e annak speciális igényei, hogyan viselkedik, miként viszonyul a gondozóihoz. Az elefánt és az emberszabású majmok mellett az orrszarvúk is ilyenek, főleg, hogy először tartjuk ezeket a hatalmas vastagbőrűeket, így a tapasztalataink még nincsenek velük. Az állatkertek világában megszokott az ilyesfajta együttműködés, és a két állatkert szakemberei készségesen álltak rendelkezésünkre, hogy minél több információt megtudjunk a fiatal bikákról. Elsőként Anglia és egyben Európa egyik legmagasabb színvonalú állatkertjét kerestük fel, amelyben nemcsak az indiai, hanem a keskenyszájú orrszarvú tartásában is hatalmas tapasztalatokkal rendelkeznek. Itt találkoztunk a fotón látható Akenóval és szüleivel, és a tapasztalatszerzésen túl az angol kollégákkal a szállítás részleteiről is egyeztettünk. A jövő héten pedig Jungot, a varsói születésű orrszarvút, illetve annak tréningjét mutatjuk be.
![](https://d439e90d02.cbaul-cdnwnd.com/ae8df302d86a314efbec48a29a8a00f9/200000289-99d0699d09/rhinoceros_unicornis_2020_chester_05.jpg?ph=d439e90d02)
Hegymászózsenik érkeztek a Szegedi Vadasparkba
Folytatva a hagyományt, újabb különleges lakó érkezett a Szegedi Vadasparkba. Olyan különleges, hogy először látható Magyarországon, pedig a szomszédos országokban vadon is él. Szegedi egzotikumát csak növeli, hogy hegyvidéki állatról van szó. Vagyis máris kettőről, ugyanis egy hím és egy nőstény zerge lakta be a park legfrissebb kifutóját. Az új jövevények ugyan elég félénkek, de a szemfülesek már találkozhatnak velük.
A meredek hegyoldalak legjobb hegymászóját is láthatják most már a látogatók a Szegedi Vadasparkban. A nőstény és hím zerge (Rupicapra rupicapra) Innsbruckból és Kassáról érkezett Szegedre. Eredeti élőhelyük 800-2500 méter között ingadozik. Különböző alfajait megtalálhatjuk az Alpokban, a Kárpátokban, az Appennin-hegységben és Kis-Ázsiában is. A Pireneusokban a zergéből nemrégen leválasztott és önálló fajnak nyilvánított pireneusi zerge (Rupicapra pyrenaica) él.
A kecskeformájú párosujjú patás a gravitációt meghazudtoló fürgeséggel mássza meg a legmeredekebb hegyoldalakat, köszönhetően erős lábizmainak, ízületeinek és rugalmas, szétterülő patájának, amellyel szinte rátapad az aljzatra. Ennek köszönhetően a földön nincs olyan állat, amely veszélyt jelentene rá. Egyedül a levegőből támadó szirti sasnak van esélye a gidákkal és a legyengült egyedekkel szemben. Fejükön a fekete és fehér szín váltakozik, így olyan, mintha álarcot viselnének. Testük többi részén a bak és a nőstény színe hasonló: nyáron világosbarna a háton fekete csíkkal, télen majdnem teljesen fekete. A nyakán és a farán meghosszabbodott szőr izgalmi állapotban felborzolódik, ez a közismert "zergetoll", amely a vadászok körében még a szarvaknál is népszerűbb trófea. Mindkét nemre jellemző a hátrafelé hajló szarv, amely más tülkösszarvúakkal ellentétben vékony, felfelé álló, enyhén kampós és méretük éppen a fülek duplája. Védekezésre és a szaporodási időszakban a hímek a nőstényért vívott küzdelmére szolgál.
A Szegedi Vadasparkban nagyobb csapatot szeretnénk tartani a zergéből, a Kassáról érkezett hím és az innsbrucki nőstény mellé még egy nőstényt várunk a közeljövőben, hiszen a faj tenyésztése a célunk.
Szenti-Kis Réka
![](https://d439e90d02.cbaul-cdnwnd.com/ae8df302d86a314efbec48a29a8a00f9/200000290-a50dba50dd/rupicapra_rupicapra_202002_02.jpg?ph=d439e90d02)